Home » BEACH VOLLEYBALL: Russia dominate EEVZA Tour Final in Latvia

BEACH VOLLEYBALL: Russia dominate EEVZA Tour Final in Latvia

by WoV
source: Photo: Masha Berliner, eevza.eu

Russia claimed five of the six medals at stake at the double-gender Eastern European Beach Volleyball Tour Final, which took place in Latvia’s capital Riga.

EEVZA Beach volleyball Tour final

EEVZA Tour

In an all-Russian men’s final, Ruslan Bykanov & Maksim Hudyakov defeated compatriots Nikita Liamin & Dmitri Barsouk in 34 minutes – 2-0 (21-18, 21-17).

A Russian pair took part in the third-place match, but Arnas Rumsevicius & Lukas Kazdailis were the home heroes at this event winning Latvia’s only medal after a 2-0 (21-16, 21-14) victory over Oleg Stoyanovskiy & Artem Yarzutkin.

Russia’s domination was even more comprehensive on the women’s side as a complete set of medals is on its way to the world’s biggest country.

Olga Motrich & Nadezda Makroguzova triumphed with the gold after a 50-minute three-set battle in the final against Yulia Abalakina & Ekaterina Syrtseva, which ended at 2-1 (21-19, 16-21, 15-10).

The all-Russian podium was completed by Anastasia Barsuk & Alexandra Moiseeva, who took the bronze after a 2-0 (21-18, 21-17) win against Ukraine’s Valentyna Davidova & Ievgeniia Shchypkova.

12 men’s and 12 women’s duos from a total of six countries – Belarus, Estonia, Latvia, Lithuania, Russia and Ukraine, took part in the main draw tournaments of the event, organized by the Eastern European Volleyball Zonal Association (EEVZA) at the indoor Brazilija Beach Volleyball Center, the first of its kind in the Baltic countries.

ALL RESULTS – MEN’S MAIN DRAW

Pool A

Finsters & Tocs (LAT) [1]

Liamin & Barsouk (RUS) [9]

0-2 (16-21, 15-21)

0:31

Gordieiev & Iemelianchyk (UKR) [8]

Liamin & Barsouk (RUS) [9]

1-2 (21-12, 20-22, 13-15)

0:45

Finsters & Tocs (LAT) [1]

Gordieiev & Iemelianchyk (UKR) [8]

2-0 (21-19, 21-18)

0:32

Pool B

Toms & Smedins T. (LAT) [2]

Rumsevicius & Kazdailis (LTU) [10]

1-2 (15-21, 21-14, 9-15)

0:41

Bykanov & Hudyakov (RUS) [7]

Rumsevicius & Kazdailis (LTU) [10]

2-0 (23-21, 21-18)

0:37

Toms & Smedins T. (LAT) [2]

Bykanov & Hudyakov (RUS) [7]

1-2 (16-21, 21-19, 10-15)

0:48

Pool C

Stoyanovskiy & Yarzutkin (RUS) [3]

Velichko & Sivolap (RUS) [11]

2-0 (21-15, 21-18)

0:32

Vilde & Pukitis (LAT) [6]

Velichko & Sivolap (RUS) [11]

0-2 (19-21, 22-24)

0:30

Stoyanovskiy & Yarzutkin (RUS) [3]

Vilde & Pukitis (LAT) [6]

2-0 (21-18, 21-15)

0:29

Pool D

Kavalenka & Dziadkou (BLR) [4]

Petrov & Povjakel (EST) [12]

2-0 (21-17, 21-13)

0:30

Andrejevs & Gläzers (LAT) [5]

Petrov & Povjakel (EST) [12]

2-1 (20-22, 22-20, 16-14)

0:51

Kavalenka & Dziadkou (BLR) [4]

Andrejevs & Gläzers (LAT) [5]

2-0 (21-17, 23-21)

0:33

Eighthfinals

Andrejevs & Gläzers (LAT) [5]

Vilde & Pukitis (LAT) [6]

2-0 (22-20, 26-24)

0:39

Gordieiev & Iemelianchyk (UKR) [8]

Rumsevicius & Kazdailis (LTU) [10]

1-2 (16-21, 21-17, 11-15)

0:43

Finsters & Tocs (LAT) [1]

Toms & Smedins T. (LAT) [2]

2-0 (21-19, 21-17)

0:38

Velichko & Sivolap (RUS) [11]

Petrov & Povjakel (EST) [12]

2-0 (21-18, 21-16)

0:27

Quarterfinals

Bykanov & Hudyakov (RUS) [7]

Andrejevs & Gläzers (LAT) [5]

2-0 (21-16, 21-11)

0:31

Kavalenka & Dziadkou (BLR) [4]

Rumsevicius & Kazdailis (LTU) [10]

1-2 (21-13, 20-22, 10-15)

0:47

Stoyanovskiy & Yarzutkin (RUS) [3]

Finsters & Tocs (LAT) [1]

2-0 (21-17, 21-16)

0:32

Liamin & Barsouk (RUS) [9]

Velichko & Sivolap (RUS) [11]

2-0 (21-13, 23-21)

0:29

Semifinals

Bykanov & Hudyakov (RUS) [7]

Rumsevicius & Kazdailis (LTU) [10]

2-0 (21-19, 21-17)

0:36

Stoyanovskiy & Yarzutkin (RUS) [3]

Liamin & Barsouk (RUS) [9]

1-2 (23-21, 10-21, 12-15)

0:42

3rd Place Match

Rumsevicius & Kazdailis (LTU) [10]

Stoyanovskiy & Yarzutkin (RUS) [3]

2-0 (21-16, 21-14)

0:32

Final

Bykanov & Hudyakov (RUS) [7]

Liamin & Barsouk (RUS) [9]

2-0 (21-18, 21-17)

0:34

 

ALL RESULTS – WOMEN’S MAIN DRAW

Pool A

Ozolina & Lece (LAT) [1]

Rudykh & Zayonchkovskaya (RUS) [9]

2-1 (14-21, 21-19, 15-13)

0:43

Shalayeuskaya & Siakretava (BLR) [8]

Rudykh & Zayonchkovskaya (RUS) [9]

1-2 (19-21, 21-18, 11-15)

0:46

Ozolina & Lece (LAT) [1]

Shalayeuskaya & Siakretava (BLR) [8]

2-0 (21-18, 21-14)

0:31

Pool B

Graudina & Neciporuka (LAT) [2]

Davidova & Shchypkova (UKR) [10]

1-2 (21-16, 18-21, 9-15)

0:46

Barsuk & Moiseeva (RUS) [7]

Davidova & Shchypkova (UKR) [10]

2-1 (17-21, 21-19, 18-16)

0:55

Graudina & Neciporuka (LAT) [2]

Barsuk & Moiseeva (RUS) [7]

0-2 (18-21, 14-21)

0:29

Pool C

Abalakina & Syrtseva (RUS) [3]

Andriukaityte & Mazurkeviciute (LTU) [11]

2-0 (21-9, 21-12)

0:25

Dumbauskaite & Povilaityte (LTU) [6]

Andriukaityte & Mazurkeviciute (LTU) [11]

2-1 (21-18, 17-21, 15-8)

0:41

Abalakina & Syrtseva (RUS) [3]

Dumbauskaite & Povilaityte (LTU) [6]

2-0 (21-13, 21-10)

0:26

Pool D

Motrich & Makroguzova (RUS) [4]

Ieva & Zobnina (LTU) [12]

2-0 (21-9, 21-13)

0:25

Agnese & Pastare (LAT) [5]

Ieva & Zobnina (LTU) [12]

2-0 (21-15, 21-18)

0:32

Motrich & Makroguzova (RUS) [4]

Agnese & Pastare (LAT) [5]

2-0 (21-11, 21-11)

0:25

Eighthfinals

Agnese & Pastare (LAT) [5]

Shalayeuskaya & Siakretava (BLR) [8]

0-2 (13-21, 15-21)

0:30

Dumbauskaite & Povilaityte (LTU) [6]

Graudina & Neciporuka (LAT) [2]

1-2 (21-18, 15-21, 8-15)

0:41

Rudykh & Zayonchkovskaya (RUS) [9]

Ieva & Zobnina (LTU) [12]

2-1 (18-21, 21-12, 15-12)

0:39

Davidova & Shchypkova (UKR) [10]

Andriukaityte & Mazurkeviciute (LTU) [11]

2-0 (21-10, 21-16)

0:27

Quarterfinals

Barsuk & Moiseeva (RUS) [7]

Shalayeuskaya & Siakretava (BLR) [8]

2-0 (21-18, 21-12)

0:30

Motrich & Makroguzova (RUS) [4]

Graudina & Neciporuka (LAT) [2]

2-1 (21-15, 12-21, 16-14)

0:45

Abalakina & Syrtseva (RUS) [3]

Rudykh & Zayonchkovskaya (RUS) [9]

2-0 (21-17, 21-19)

0:36

Ozolina & Lece (LAT) [1]

Davidova & Shchypkova (UKR) [10]

1-2 (17-21, 32-30, 11-15)

0:57

Semifinals

Barsuk & Moiseeva (RUS) [7]

Motrich & Makroguzova (RUS) [4]

0-2 (20-22, 12-21)

0:35

Abalakina & Syrtseva (RUS) [3]

Davidova & Shchypkova (UKR) [10]

2-0 (21-18, 21-18)

0:37

3rd Place Match

Barsuk & Moiseeva (RUS) [7]

Davidova & Shchypkova (UKR) [10]

2-0 (21-18, 21-17)

0:37

Final

Motrich & Makroguzova (RUS) [4]

Abalakina & Syrtseva (RUS) [3]

2-1 (21-19, 16-21, 15-10)

0:50

To back in front page of news click on News.

Also, you can leave your comment on WoVForum.

For more articles click on Latest news.

Related Articles

Leave a Comment

*

code

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close