Home » ITA M: Round 14 in numbers

ITA M: Round 14 in numbers

by WoV
source: legavolley.it

The 14th round of the Serie A1 is over. Here are the numbers from this round: Andreoli Latina - Altotevere San Giustino 3:0, Casa Modena - Itas Diatec Trentino 3:1, Copra Elior Piacenza - Cucine Lube Banca Marche Macerata 1:3.

Serie-A1

Serie A1

14th round results:

Andreoli Latina – Altotevere San Giustino 3-0 (32-30, 25-23, 25-23)
Casa Modena – Itas Diatec Trentino 3-1 (26-24, 21-25, 25-19, 26-24)
Copra Elior Piacenza – Cucine Lube Banca Marche Macerata 1-3 (25-21, 23-25, 16-25, 21-25)
Tonno Callipo Vibo Valentia – Bre Banca Lannutti Cuneo 0-3 (23-25, 20-25, 23-25)
Marmi Lanza Verona – CMC Ravenna 0-3 (23-25, 17-25, 19-25)
Sir Safety Perugia – BCC-NEP Castellana Grotte 3-1 (25-19, 19-25, 25-17, 25-15)

League table

Itas Diatec Trentino 34
Cucine Lube Banca Marche Macerata 34
Copra Elior Piacenza 28
Casa Modena 27
Bre Banca Lannutti Cuneo 26
Andreoli Latina 23
Sir Safety Perugia 23
Tonno Callipo Vibo Valentia 20
BCC-NEP Castellana Grotte 11
Altotevere San Giustino 11
Marmi Lanza Verona 8
CMC Ravenna 7

LONGEST GAME: 01.49

Casa Modena – Itas Diatec Trentino (3-1)

QUICKEST GAME: 01.21

Marmi Lanza Verona – CMC Ravenna (0-3)

LONGEST SET: 00.37

1° Set (32-30) Andreoli Latina – Altotevere San Giustino

QUICKEST SET: 00.23

3° Set (16-25) Copra Elior Piacenza – Cucine Lube Banca Marche Macerata
3° Set (25-19) Casa Modena – Itas Diatec Trentino

TEAM HIGHS

ATTACK: 63,5%

CMC Ravenna

RECEPTION: Perf. 47,5%

Tonno Callipo Vibo Valentia

BLOCK: 15

Copra Elior Piacenza

POINTS: 69

Casa Modena
Sir Safety Perugia

ACES: 7

Andreoli Latina
Itas Diatec Trentino
Sir Safety Perugia

INDIVIDUAL HIGHS

POINTS: 23

Jakub Jarosz (Andreoli Latina)

SPIKES: 20

Jakub Jarosz (Andreoli Latina)

ACES: 3

Daniele Sottile (Andreoli Latina)
Dragan Travica (Cucine Lube Banca Marche Macerata)
Goran Vujevic (Sir Safety Perugia)
Michele Fedrizzi (Marmi Lanza Verona)
Ryan Owens (CMC Ravenna)

BLOCKS: 5

Robertlandy Simon (Copra Elior Piacenza)

THE BESTS

Daniele SOTTILE (Andreoli Latina – Altotevere San Giustino)
Gundars CELITANS (Casa Modena – Itas Diatec Trentino)
Ivan ZAYTSEV (Copra Elior Piacenza – Cucine Lube Banca Marche Macerata)
Wout WIJSMANS (Tonno Callipo Vibo Valentia – Bre Banca Lannutti Cuneo)
Giacomo BELLEI (Marmi Lanza Verona – CMC Ravenna)
Nicola DALDELLO (Sir Safety Perugia – BCC-NEP Castellana Grotte)

For more news from this competition click on Italy.

Related Articles

Leave a Comment

*

code

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close