Home » WoV PRESENTS: Orlenliga volleyball transfers and team rosters for 2016/17 season

WoV PRESENTS: Orlenliga volleyball transfers and team rosters for 2016/17 season

by WoV

The start of the new volleyball season in OrlenLiga is scheduled on 15th October. WorldofVolley has decided to present all transfers and team rosters for the season 2016/2017!

Orlenliga

Orlenliga

The reigning champions Chemik Police are the favorites for winning the championship title again. Atom Trefl Sopot and Impel Wroclaw are the favorites also, but they willl have to be much better than in the last season if they want to dethrone Chemik.

Also, you may see the rosters in men’s Polish elite volleyball league, men’s Italian Serie A1, Russian men’s Super League and Russian women’s super league.


ALL WOMEN’S PLUSLIGA TRANSFERS AND ROSTERS FOR 2016/2017 (SCHEDULE)

Chemik Police

ARRIVALS: Aleksandra Krzos (Polski Cukier Muszynianka Enea), coach Yuri Marichev (national team of Russia), Malwina Smarzek (Legionovia Legionowo), Jelena Blagojević (Trabzon Idmanocagi), Katarzyna Zaroślińska (Atom Trefl Sopot)

DEPARTURES: Helena Havelkova (Szanghaj Guohua), Katarzyna Mróz (Developres SkyRes Rzeszów), Izabela Kowalińska (ŁKS Commercecon Łódź), Isabel Yonkaira Paola Pena, Paulina Maj-Erwardt (Budowlani Łódź)

TEAM ROSTER – SETTERS: Joanna Wolosz (POL), Izabela Belcik (POL); OPPOSITES: Madelaynne Montano (COL), Katarzyna Zaroslinska (POL); RECEIVERS: Anna Werblinska (POL), Jelena Blagojevic (SRB); Aleksandra Jagielo (POL); Malwina Smarzek (POL); MIDDLE BLOCKERS: Katarzyna Gajgal-Aniol (POL), Agnieszka Bednarek-Kasza (POL), Stefana Veljkovic (SRB), Nikola Abramajtys (POL); LIBEROS: Mariola Zenik (POL), Aleksandra Krzos (POL); COACH: Jakub Gluszak (POL)

PGE Atom Trefl Sopot

ARRIVALS: Karolina Goliat (Obiettivo Risarcimento Vicenza), Małgorzata Skorupa (PTPS Piła), Natalia Gajewska (Legionovia Legionowo), Martyna Łukasik (Atom Trefl Sopot), Daria Szczyrba (Atom Trefl Sopot), Dominika Mras (Atom Trefl Sopot), Beata Mielczarek (KSZO Ostrowiec Świętokrzyski), Alicja Wójcik (KSZO Ostrowiec Świętokrzyski), Karolina Bednarek (KSZO Ostrowiec Świętokrzyski)

DEPARTURES: Maret Grothues-Balkenstein (Volksbank Sudtirol Bolzano), Britnee Cooper, Ivana Derisilo (CSM Targoviste), Zuzanna Efimienko (Metalleghe Sanitars Montichiari), Klaudia Kaczorowska (Developres SkyRes Rzeszów), Katarzyna Zaroślińska (Chemik Police), Anna Miros (MKS Dąbrowa Górnicza), Olga Savenchuk, Anna Kaczmar (Developres SkyRes Rzeszów), coach Lorenzo Micelli, Agata Durajczyk (ŁKS Commercecon Łódź), Maja Tokarska (Hisamitsu Springs Kobe), Danica Radenković

TEAM ROSTERS – SETTERS: Dominika Mras (POL), Natalia Gajewska (POL); OPPOSITES: Karolina Goliat (BEL); RECEIVERS: Beata Mielczarek (POL), Martyna Lukasik (POL), Daria Szczyrba (POL), Magdalena Damaske (POL); MIDDLE BLOCKERS: Karolina Bednarek (POL), Malgorzata Skorupa (POL), Alicja Wojcik (POL), Justyna Lukasik (POL); LIBEROS: Klaudia Kulig (POL); Anna Bodasinska (POL); COACH: Piotr Matela

Impel Wrocław

ARRIVALS: Micha Hancock (Tauron MKS Dąbrowa Górnicza), Megan Courtney (Leonas de Ponce), Natalia Mędrzyk (Polski Cukier Muszynianka Enea), Katarzyna Konieczna, Adrianna Wysocka (Legionovia Legionowo), Izabela Bałucka (MKS Dąbrowa Górnicza)

DEPARTURES: Carolina Costagrande (Imoco Conegliano Volley), Kristin Hildebrand, Katarzyna Skowrońska-Dolata (Fopapedretti Bergamo), Lenka Durr (Schweriner SC), Milena Radecka, Magdalena Gryka (BKS Aluprof Bielsko-Biała), Karolina Piśla (PTPS Piła)

TEAM ROSTERS – SETTERS: Micha Hancock (USA), Adriana Wysocka (POL); OPPOSITES: Jonna Kaczor (POL), Katarzyna Konieczna (POL); RECEIVERS: Andrea Kossanyiova (CZE), Megan Courtney (USA), Barbara Cembrzynska (POL); Natalia Medrzyk (POL), Aleksandra Sikorska (POL); MIDDLE BLOCKERS: Monika Ptak (POL); Agnieszka Kakolewska (POL); Izabela Balucka (POL); Liberos: Agata Sawicka (POL); Magda Stasiak (POL); COACH: Marek Solarewicz (POL)

Tauron MKS Dąbrowa Górnicza

ARRIVALS: Dominika Sobolska (Metalleghe Sanitars Montichiari), Helena Horka (BKS Aluprof Bielsko-Biała), Daria Paszek (Legionovia Legionowo), Yael Castiglione (BKS Aluprof Bielsko-Biała), Monika Smidova (American University), Marta Ciesiulewicz (Nike Węgrów), Julia Bessonnaja (Yenisei Krasnoyarsk), Izabela Śliwa (Polski Cukier Muszynianka Enea), Anna Miros (Atom Trefl Sopot)

DEPARTURES: Krystyna Strasz, Joanna Staniucha-Szczurek (BKS Aluprof Bielsko-Biała), Natalia Piekarczyk, Micha Hancock (Impel Wrocław), Rebecca Pavan (Budowlani Toruń), Deja McClendon, Nadia Wydmańska, Sanja Popović (Neruda Volley Bonzano), Rebecca Perry, Karolina Różycka, Katarzyna Urban, Izabela Bałucka (Impel Wrocław)

TEAM ROSTERS – SETTERS: Monika Smidova (CZE), Yael Castiglione (ARG); OPPOSITES: Helena Horka (CZE), Anna Miros (POL), Tamara Kaliszuk (POL); RECEIVERS: Daria Paszek (POL), Marta Ciesiulewicz (POL), Regan Hood (USA); MIDDLE BLOCKERS: Eleonora Dziekiewicz (POL), Kamila Ganszczyk (POL), Dominika Sobolska (POL); LIBEROS: Izabela Lemanczyk (POL), Kinga Drabek (POL); COACH: Juan Manuel Serramalera (ARG)

Budowlani Łódź

ARRIVALS: Kaja Grobelna (Allianz Stuttgart), Sylwia Pelc (Polski Cukier Muszynianka Enea), Paulina Maj-Erwardt (Chemik Police), Monika Kutyła (Wisła Warszawa)

DEPARTURES: Daiana Muresan, Aleksandra Liniarska, Dorota Medyńska (Polski Cukier Muszynianka Enea), Ewelina Brzezińska (BKS Aluprof Bielsko-Biała)

TEAM ROSTERS – SETTERS: Ewelina Tobiasz (POL), Pavla Vincourova (CZE); OPPOSITES: Monika Kutyla (POL), Kaja Grobelna (BEL); RECEIVERS: Julia Towardowska (POL), Aleksandra Gromadowska (POL), Heike Beier (BEL), Martyna Grajber (POL); MIDDLE BLOCKERS: Sylwia Pelc (POL), Gabriela Polanska (POL), Sylwia Pycia (POL); LIBERO: Paulina Maj-Erwardt (POL); Coach: Blazej Krzysztalowicz (POL)

Polski Cukier Muszynianka Enea

ARRIVALS: Aleksandra Wójcik (Legionovia Legionowo), Koleta Łyszkiewicz (BKS Aluprof Bielsko-Biała), Magdalena Szabo (Developres SkyRes Rzeszów), Małgorzata Lis (BKS Aluprof Bielsko-Biała), Agnieszka Rabka (Trabzon Idmanocagi), Magdalena Wawrzyniak (Igor Gorgonzola Novara), Dorota Wilk (PTPS Piła), Dorota Medyńska (Budowlani Łódź), Natasa Cikiriz (Vizura Belgrad)

DEPARTURES: Adela Helić (Developres SkyRes Rzeszów), Julia Milovits (CSM Bucuresti), Karolina Szczygieł (Developres SkyRes Rzeszów), Natalia Kurnikowska (Impel Wrocław), Karolina Ciaszkiewicz-Lach (Wisła Warszawa), Sylwia Pelc (Budowlani Łódź), Natalia Skrzypkowska (BKS Aluprof Bielsko-Biała), Aleksandra Krzos (Chemik Police), Izabela Śliwa (Tauron MKS Dąbrowa Górnicza), Kinga Hatala (Wisła Warszawa)

TEAM ROSTERS – SETTERS: Agnieszka Rabka (POL), Dorota Wilk (POL); OPPOSITES: Magdalena Wawrzyniak (POL), Koleta Lyszkiewicz (POL); RECEIVERS: Magdalena Szabo (POL); Anna Grejman (POL); Aleksandra Wojcik (POL); Natasa Cikiriz (SRB); MIDDLE BLOCKERS: Maja Savic (SRB), Malgorzata Lis (POL), Justyna Sosnowska (POL); LIBERO: Dorota Medynska (POL); COACH: Bogdan Serwinski (POL)

BKS Aluprof Profi Credit Bielsko-Biała

ARRIVALS: Magdalena Gryka (BKS Aluprof Bielsko-Biała), Ewelina Brzezińska (Budowlani Łódź), Natalia Perlińska (Zawisza Sulechów), Joanna Staniucha-Szczurek (Tauron MKS Dąbrowa Górnicza), Natalia Skrzypkowska (Polski Cukier Muszynianka Enea), Aneta Wilczek (BKS Aluprof Bielsko-Biała), Sona Mikyskova (Pays d’Aix Venelles)

DEPARTURES: Yael Castiglione (Tauron MKS Dąbrowa Górnicza), Nikola Radosova, Helena Horka (Tauron MKS Dąbrowa Górnicza), Beata Motyka, Natalia Bamber-Laskowska, Koleta Łyszkiewicz (Polski Cukier Muszynianka Enea), Małgorzata Lis (Polski Cukier Muszynianka Enea), Natalia Strózik (Developres SkyRes Rzeszów)

TEAM ROSTER – SETTERS: Magdalena Gryka (GER), Aleksandra Pasznik (POL); OPPOSITES: Sona Mikyskova (CZE), Aleksandra Wanczyk (POL); RECEIVERS: Ewelina Brzezinska (POL), Emilia Mucha (POL), Jonna Staniucha-Szczurek (POL), Natalia Skrzypkowska (POL), Aneta Wilczek (POL); MIDDLE BLOCKERS: Aleksandra Trojan (POL); Kornelia Moskwa (POL); Natalia Perlinska (POL); Libero: Mariola Wojtowicz (POL); COACH: Mariusz Wiktorowicz (POL)

PTPS Piła

ARRIVALS: coach Piotr Sobolewski (KS Murowana Goślina), Emilia Szubert (Legionovia Legionowo), Sylwia Kucharska (KS Murowana Goślina), Żaneta Baran (KS Murowana Goślina), Karolina Piśla (Impel Wrocław), Alexin Austin (liga uniwersytecka), Alicia Ogoms, Beta Dumancić (UP Olomuniec)

DEPARTURES: Dorota Wilk (Polski Cukier Muszynianka Enea), coach Nicola Vettori (Budowlani Toruń), Klaudia Konieczna (Karpaty Krosno), Keisha Leggs, Małgorzata Skorupa (Atom Trefl Sopot), Volha Pauliukouskaya (KSZO Ostrowiec Świętokrzyski), Joanna Sobczak (Wisła Warszawa)

TEAM ROSTER – SETTERS: Sylwia Kucharska (POL), Emilia Szubert (POL); OPPOSITES: Zaneta Baran (POL), Anita Kwiatkowska (POL); RECEIVERS: Karolina Pisla (POL), Alexis Austin (USA), Adrianna Kukulska (POL), Agata Babicz (POL), Oliwia Urban (POL); MIDDLE BLOCKERS: Anna Stencel (POL), Alicia Ogoms (CAN), Beta Dumancic (CRO); Libero: Alicja Markiewicz (POL); Coach: Lukasz Przybylak (POL)

KS Pałac Bydgoszcz

ARRIVALS: Magdalena Jagodzińska (KS Pałac Bydgoszcz)

DEPARTURES: Zuzanna Czyżnielewska (KSZO Ostrowiec Świętokrzyski)

TEAM ROSTER – SETTERS: Paulina Baldyga (POL), Marlena Plesnierowicz (POL); OPPOSITES: Magdalena Jagodzinska (POL); RECEIVERS: Ewelina Krzywicka (POL), Joanna Kuligowska (POL), Weronika Fojuci (POL), Jagoda Maternia (POL); MIDDLE BLOCKERS: Marta Zlolkowska (POL), Natalian Misiuna (UKR), Malgorzata Smieszek (POL); LIBEROS: Karolina Portalska (POL), Pola Nowakowska (POL); COACH: Adam Grabowski

Legionovia Legionowo

ARRIVALS: Agata Skiba (Developres SkyRes Rzeszów), Anna Bączyńska (Karpaty Krosno), Katarzyna Wawrzyniak (Nike Węgrów), Ewelina Mikołajewska (Karpaty Krosno), Alicja Grabka (Legionovia Legionowo), Anna Korabiec (KSZO Ostrowiec Świętokrzyski)

DEPARTURES: Daria Paszek (Tauron MKS Dąbrowa Górnicza), Aleksandra Wójcik (Polski Cukier Muszynianka Enea), Karolina Szymańska (Developres SkyRes Rzeszów), Emilia Szubert (PTPS Piła), Natalia Gajewska (Trefl Sopot), Adrianna Wysocka (Impel Wrocław), Malwina Smarzek (Chemik Police)

TEAM ROSTER – SETTERS: Katarzyna Wawrzyniak (POL), Alicja Grabka (POL); OPPOSITES: Monika Bociek (POL), Anna Baczynska (POL); RECEIVERS: Klaudia Grzelak (POL), Aleksandra Rasinska (POL), Ewelina Mikolajewska (POL), Agata Skiba (POL); MIDDLE BLOCKERS: Joanna Pacak (POL), Iga Chojanacka (POL), Katarzyna Polec (POL), Klaudia Alagierska (POL); LIBEROS: Anna Korabiec (POL), Adriana Adamek (POL); COACH: Robert Strzalkowski (POL)

Developres SkyRes Rzeszów

ARRIVALS: Klaudia Kaczorowska (Atom Trefl Sopot), Karolina Szymańska (Legionovia Legionowo), Adela Helić (Polski Cukier Muszynianka Enea), Kremena Kamenova (Idmanocagi), Natalia Strózik (BKS Aluprof Bielsko-Biała), Joanna Nickowska (PSPS Chemik Police), Katarzyna Mróz (Chemik Police), Patrycja Flakus (Joker Świecie), Karolina Szczygieł (Polski Cukier Muszynianka Enea), Anna Kaczmar (Atom Trefl Sopot)

DEPARTURES: Ewa Cabajewska, Justyna Raczyńska (maternity leave), Aleksandra Wańczyk (BKS Aluprof Bielsko-Biała), Joanna Kapturska (KSZO Ostrowiec Świętokrzyski), Ewelina Janicka (Proxima Kraków), Ana Otasević, Weseła Bonczewa, Paula Szeremeta, Magdalena Jagodzińska (KS Pałac Bydgoszcz), Paulina Filipowicz, Paulina Głaz (Karpaty Krosno), Agata Skiba (Legionovia Legionowo), Agnieszka Cur, Dominika Nowakowska, Magdalena Szabó (Polski Cukier Muszynianka Enea)

TEAM ROSTER – SETTERS: Anna Kaczmar (POL), Karolina Szczygiel (POL); OPPOSITES: Adela Helic (SRB), Patrycja Flakus (POL); RECEIVERS: Natalia Strozik (POL), Kremena Kamenowa (BUL), Ewa Sliwinska (POL), Klaudia Kaczorwoska (POL); MIDDLE BLOCKERS: Karolina Szymanska (POL), Magdalena Hawryla (POL), Katarzyna Warzocha (POL), Katarzyna Mroz (POL); LIBEROS: Joanna Nickowska (POL); Lucyna Borek (POL); COACH: Jacek Skrok (POL)

KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

ARRIVALS: Zuzanna Czyżnielewska (KS Pałac Bydgoszcz), Sava Thaka (Barleti Tirana), Paulina Stroiwąs (KS Murowana Goślina), Joanna Kapturska (Developres SkyRes Rzeszów), Kamila Colik (MCKiS Jaworzno), Volha Pauliukouskaya (PTPS Piła), Delicia Pierre (Bethune Wildcats), Magdalena Soter (PSPS Chemik Police)

DEPARTURES: Sandra Szczygioł (Joker Świecie), Kinga Dybek (Joker Świecie), Anna Korabiec (Legionovia Legionowo), Zuzanna Pieczka (Karpaty Krosno), Alicja Wójcik (Atom Trefl Sopot), Karolina Bednarek (Atom Trefl Sopot), Beata Mielczarek (Atom Trefl Sopot)

TEAM ROSTER – SETTER: Ewelina Polak (POL), Paulina Szpak (POL); OPPOSITES: Delicia Pierre (TTO), Zuzzana Czyznielewska (POL); RECEIVERS: Roksana Brzoska (POL), Dorota Sciurka (POL), Joanna Frackowiak (POL); MIDDLE BLOCKERS: Paulina Stroiwas (POL), Magdalena Soter (POL), Sava Thaka (Albania), Julia Piotrwoska (POL); LIBEROS: Kamila Colik (POL); Wolha Paulukouska (BLR); COACH: Dariusz Parkitny (POL)

ŁKS Commercecon Łódź

ARRIVALS: Ewa Kwiatkowska (PSPS Chemik Police), Lucie Muhlsteinova (Telekom Baku), Julita Rafałko (MKS Świdnica), Gvanca Ulumbelashvili (Tibilisi), Gvanca Marqarashvili (Tibilisi), Izabela Kowalińska (Chemik Police), Agata Durajczyk (PGE Atom Trefl Sopot)

DEPARTURES: Karolina Sawaniewicz (AZS Politechniki Śląskiej Gliwice), Monika Smitalova (Sm’Aesch Pfeffingen), Katarzyna Nadziałek (Wisła Warszawa), Izabela Wasiak (AZS Politechniki Śląskiej Gliwice), Agata Kucharczyk (PSPS Chemik Police)

TEAM ROSTER – SETTER: Patrycja Tomczyk (POL), Lucie Muhlsteinova (POL), Gvanca Marqarashvili (GRU); OPPOSITES: Izabela Kowalinska (POL), Agnieszka Woloszyn (POL); RECEIVERS: Julita Rafalko (POL), Katarzyna Bryda (POL), Agata Oleksy (POL), Katarzyna Sielicka (POL), Gvanca Ulumbelashvili (GRU), Weronika Gamala (POL); MIDDLE BLOCKERS: Ewa Kwiatkowska (POL), Alicja Leszek (POL), Katarina Osadchuk (AUS); LIBEROS: Izabela Szyjka (POL), Anna Pawloska (POL); COACH: Maciej Bartodziejski (POL)

KT7 CNC Budowlani Toruń

ARRIVALS: trener Nicola Vettori (PTPS Piła), Marta Wójcik (powrót po przerwie), Rebecca Pavan (Tauron MKS Dąbrowa Górnicza), Patrycja Polak (Beng Rovigo Volley), Aleksandra Gancarz (Joker Świecie), Gabriela Jasińska (PSPS Chemik Police), Agata Nowak (młoda liga Trefl Sopot), Ewa Bimkiewicz (SMS Police)

DEPARTURES: trener Mariusz Soja, Aleksandra Stachowicz (AZS Politechniki Śląskiej Gliwice), Daria Bąkowska (AZS Politechniki Śląskiej Gliwice), Aleksandra Gutkowska (AZS Politechniki Śląskiej Gliwice), Jowita Jaroszewicz (Proxima Kraków), Marzena Wilczyńska (Proxima Kraków), Patrycja Wyrwa (Joker Świecie), Marta Łukaszewska, Karolina Filipowicz

TEAM ROSTER – SETTERS: Gabriela Jasinska (POL), Marta Wojcik (POL); OPPOSITES: Ewa Bimkiewicz (POL), Rebecca Pavan (CAN); RECEIVERS: Patrycja Polak (POL), Ilona Gierak (POL), Marta Wisniewksa (POL), Maryna Paulawa (BLR); MIDDLE BLOCKERS: Sylwia Wojcieska (POL), Anna Lewandowska (POL), Ewelina Ryznar (POL), Aleksandra Gancarz (POL); LIBEROS: Agata Nowak (POL), Morena Martinez Franchi (ARG); COACH: Nicola Vettori (ITA)

 

Check out VolleyTransfers 2016/2017 article.

Subscribe to have full access on WoV PROFILESSTATS VIDEO data base. 

Receive email notification (by clicking on “F” or FOLLOW) about players’ and teams’ latest STATS and VIDEOS (you need to be registered).

For more articles click on Latest news.

Related Articles

Leave a Comment

*

code

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close